Biuro rachunkowe - ile za pracownika?

Biuro rachunkowe – ile za pracownika?

Biuro rachunkowe – ile za pracownika? Coraz częściej ludzie decydują się na prowadzenie własnej działalności. Po pokonaniu pierwszych trudności zazwyczaj pojawia się kolejny problem, związany z wynagrodzeniami pracowników. Czy wiesz, ile będziesz musieć płacić swoim pracownikom po otworzeniu biura rachunkowego? Wbrew temu, co sądzi wiele osób, sprawa ta nie wygląda wcale na taką skomplikowaną.

Różne rodzaje umów – która będzie najbardziej korzystna dla pracownika, a która dla pracodawcy?

Warto wykorzystać swoją wiedzę z zakresu ekonomii i na jej podstawie zawrzeć z pracownikiem odpowiedni rodzaj umowy. Jakie są możliwości? Po pierwsze, możesz zaproponować swojemu pracownikowi umowę o pracę. To najbardziej pożądany wśród osób zatrudnionych typ dokumentu. Dlaczego? Głównym powodem atrakcyjności umowy o pracę w biurze rachunkowym jest pewność stałego zatrudnienia. Pracownikowi przysługuje szereg praw gwarantowanych na mocy ustawy. Jednym z nich jest prawo do urlopu oraz możliwość przedstawienia zwolnienia lekarskiego podczas choroby.

Czy umowa o pracę jest korzystna dla pracodawcy?

Wbrew temu, co może się początkowo wydawać pracodawcy, ten typ umowy niekoniecznie będzie dla niego najkorzystniejszym rozwiązaniem. Może się zdarzyć, że osoba pracująca w biurze rachunkowym zachoruje na długi czas. Choć formalnie będzie zatrudniona, wykonywanie swoich obowiązków będzie niemożliwe. Z punktu widzenia pracownika ten rodzaj umowy jest bardzo korzystny, ponieważ przysługuje mu zasiłek zdrowotny. Sytuacja pracodawcy wygląda natomiast nieco gorzej, ponieważ cały czas musi płacić składni ubezpieczeniowe za pracownika swojego biura rachunkowego. Jednocześnie, właściciel firmy musi starać się rozwiązać problem wynikający z braku osoby zajmującej dane stanowisko.

Umowa o pracę na czas określony lub na czas nieokreślony – co to znaczy?

Biuro rachunkowe - ile za pracownika?
Biuro rachunkowe – ile za pracownika?

Aby dokładnie przemyśleć, w jaki sposób rozliczać się z pracownikami biura rachunkowego, warto przyjrzeć się poszczególnym typom umów. Wspomniana wcześniej umowa o pracę może mieć dwa formy. Pracodawca i pracownik mogą podpisać dokument gwarantujący pracę na czas określony.

Co to oznacza? Przede wszystkim, taka umowa reguluje długość pracy danego pracownika. Tak naprawdę możliwe jest umówienie się na różnorodną długość zatrudnienia – może to być kilka lub kilkanaście miesięcy. Tego typu umowy w biurze rachunkowym świetnie sprawdzają się podczas okresu próbnego. Dlaczego? Ponieważ pracodawca ma możliwość zapoznania się ze specyfiką pracy danej osoby i może zdecydować, czy chce z nią dalej współpracować.

Umowa na czas nieokreślony a praca w biurze rachunkowym – ten typ umowy świetnie sprawdzi się wtedy, gdy nabierzesz zaufania do pracownika. Jeżeli wiesz, że Twoje biuro rachunkowe jest dobrym miejscem dla danej osoby, zaproponuj tę formę umowy.

Ile trzeba zapłacić za pracownika – jakie są składki i w jaki sposób je uiszczać?

Bardzo częstym pytaniem pracodawców jest to dotyczące kosztów. Tak naprawdę to właśnie dodatkowe koszty prowadzenia działalności sprawiają, że wiele osób nie chce zatrudniać pracowników. Jeżeli zdecydujesz się zaproponować swoim podwładnym w biurze rachunkowym umowę o pracę, musisz liczyć się ze sporymi wydatkami. Po pierwsze, konieczne będzie wpłacanie części pensji na konto ZUS. Po drugie, musisz zadbać o dopełnianie wszystkich formalności związanych z podatkami. To oczywiście nie będzie problemem, ponieważ jako właściciel biura rachunkowego z pewnością świetnie orientujesz się w formalnych kwestiach.

Umowa zlecenie i umowa o dzieło – czy koszty zatrudnienia pracownika będą niższe?

Wiele osób chce zminimalizować koszty i decyduje się zawrzeć inny typ umowy. Czy jest to opłacalne? Tak naprawdę trzeba mieć świadomość, że niezależnie od rodzaju umowy, zatrudnianie ludzi do pracy jest dość kosztowne. Z tego powodu warto dbać o renomę biura rachunkowego, tak aby każda zatrudniona osoba miała swoje stanowisko i zadania do wykonywania. Umowa zlecenie oraz umowa o dzieło pozwalają na zatrudnienie osób w nieco niezobowiązujący sposób. Jeżeli zdecydujesz się na podpisanie umowy o pracę, pracownik będzie w Twoim biurze rachunkowym przez co najmniej kilka miesięcy. Może się jednak zdarzyć, że dopiero otwierasz swój biznes i chcesz zobaczyć, czy wystarczy zadań dla wszystkich zatrudnionych osób. Jeżeli tak jest w przypadku Twojej działalności, rozważ podpisywanie umów o dzieło lub umów zleceń.

Ile wynoszą składki na ubezpieczenie, jeśli zawierasz z pracownikiem umowę o dzieło?

Dobrą wiadomością dla pracodawcy będzie to, że przy tym typie umowy zobowiązują się do płacenia składek ubezpieczeniowych. To pracownik biura rachunkowego będzie musiał zadbać o to, aby uiścić odpowiednie opłaty. Z punktu widzenia pracodawcy z pewnością jest to dużo bardziej korzystne. Pamiętaj jednak, że tego typu umowy mogą być zawierane jedynie na jakiś czas. Jeżeli chcesz prowadzić uczciwe biuro rachunkowe, po kilku miesiącach zawierania umów zleceń, zaproponuj umowę o pracę. Z pewnością wpłynie to na całą załogę w sposób pozytywny. Pracownicy nabiorą do Ciebie zaufania i chętniej będą angażować się w wykonywanie swoich obowiązków.

Ortopeda traumatolog – co to znaczy? Previous post Ortopeda traumatolog – co to znaczy?
Serwis samochodowy w Szczecinie Next post Serwis samochodowy w Szczecinie