Co to są konstrukcje stalowe?
Konstrukcje stalowe towarzyszą nam na każdym kroku. Może wydawać się to dziwne, ale taka jest prawda. Wielkie zakłady przemysłowe, hale supermarketów, czy obiekty sportowe to miejsca powstałe dzięki technologii konstrukcji stalowych. Jaka zatem jest ich definicja?
Konstrukcja stalowa to typ obiektu budowlanego, w którym podstawowym elementem nośnym przekazującym obciążenie na fundamenty są pojedyncze elementy stalowe, lub ich większe grupy zwane właśnie konstrukcjami stalowymi.
Brzmi strasznie, jednak rzeczywistość okaże się mniej przerażająca. Skąd się one jednak wzięły?
Historia
Ojcem znanego nam dzisiaj procesu wytwarzania stali jest Henry Bessemer – brytyjski inżynier i wynalazca który w 1856 roku opatentował pierwszą metodę wytopu stali na skalę przemysłową (tzw. gruszka Bessemera). Wielu metalurgów udoskonaliło jego metodę, czyniąc ze stali jeden z najważniejszych surowców do dzisiaj używanych na świecie. Metoda Bessemera i jego następców przyczynia się do błyskawicznego rozwoju przemysłu, ciągnąć za sobą rozwój infrastruktury komunikacyjnej i ogólny postęp cywilizacyjny. Był to niewątpliwie jeden z kamieni milowych w rozwoju ludzkości.
Konstrukcje stalowe – jak się je wytwarza
Jak sama nazwa wskazuje konstrukcje stalowe powstają ze stali. Czym za to jest sama stal? Jest to stop żelaza z węglem, plastycznie i cieplnie obrobiona. Tym większa twardość stali im większa zawartość węgla. Poza węglem stal zawiera między innymi: chrom, nikiel, mangan, wolfram, miedź, molibden i tytan.
Proces produkcji konstrukcji stalowych zaczyna się już na etapie projektowania budynku który ma z nich powstać. Wszystko musi zostać dokładnie rozpisane, uwzględnione muszą zostać wszelkie możliwe odkształcenia oraz naddatki mogące wystąpić w danej konstrukcji. Później konstrukcja stalowa jest spawana (zazwyczaj za pomocą metody MIG), na końcu przychodzi czas na polerowanie i lakierowanie. W taki sposób otrzymujemy konstrukcję stalową na zamówienie.
Zalety stosowania
Jedną z głównych zalet stosowania konstrukcji stalowych jest korzystny stosunek ładunku do masy konstrukcji nośnej – oznacza to, że zniosą duże obciążenia. Ponadto tworzone są one z prefabrykatów, co znacząco ułatwia ich montaż. Ekwipunek niezbędny do ich zbudowania nie jest trudny w transporcie, a je same można stawiać przy dowolnych warunkach pogodowych. Prefabrykaty oferują nam również możliwość dowolnej modyfikacji zależnej od aktualnych potrzeb, dzięki temu umożliwiają tworzenie nietypowych konstrukcji, których zrealizowanie za pomocą tradycyjnych materiałów budowlanych byłoby znacznie utrudnione, a niekiedy nawet niemożliwe. Lekkość konstrukcji stalowych sprawia, że są proste w transporcie.
Gdzie je wykorzystujemy?
Używane są do budowy przeróżnych obiektów. Na wsiach wykonuje się stalowe wiaty rolnicze, również wielkie obiekty sportowe, hale przemysłowe czy supermarkety kryte są wiatami z konstrukcji stalowych. Tak naprawdę towarzyszą nam one na co dzień, mijamy je na każdym rogu często nie zdając sobie z tego nawet sprawy.
Ceny konstrukcji stalowych
Ceny konstrukcji stalowych są bardzo różne, wszystko zależy od wybranego wykonawcy oraz wielkości zamówienia. Na rynku działa wiele firm montażowych tworzących konstrukcje stalowe, oferta zazwyczaj ustalana jest , w przypadku gotowych konstrukcji stalowych cena np. za halę namiotową może sięgnąć nawet kilkunastu tysięcy złotych. Podczas przebierania w ofertach należy zwrócić się do wykonawcy posiadającego odpowiednie doświadczenie i renomę, ponieważ od dobrego wykonania zlecenia może zależeć zdrowie a nawet życie wielu osób.
Konstrukcja stalowa a gospodarstwo domowe
Wydawać by się mogło, że ten typ budownictwa przeznaczony jest tylko dla wielkich obiektów, jednak nic bardziej mylnego. Może stanowić to również świetną okazję dla klienta indywidualnego. Prawdopodobnie każdy posiadacz samochodu ma jedno marzenie – garaż. Konstrukcja stalowa to idealny pomysł na wybudowanie takowego mniejszym kosztem. Innym pomysłem na jej wykorzystanie jest postawienie w ogródku całorocznej wiaty, dzięki temu zastosowaniu o każdej porze roku będziemy mogli cieszyć się zamkniętą altaną z dachową konstrukcją stalową. W przypadku mniejszych projektów, montażu konstrukcji stalowej można podjąć się samodzielnie, lub z pomocą przyjaciół, jednak większe realizacje zawsze powinny być wykonywane przez profesjonalistów.
Jak więc widać, małe konstrukcje stalowe, mogą być świetnym pomysłem by nieco odświeżyć nasz ogród, lub zdecydowanie podnieść komfort porannych wypraw do pracy, jednocześnie oszczędzając na przyszłych naprawach, wynikających z narażonego na opady atmosferyczne samochodu.
Podsumowanie
Temat konstrukcji stalowych jest naprawdę rozległy. Ich wykorzystanie ogranicza tylko i wyłącznie nasza wyobraźnia, a tak jak wiemy, jest nieskończona. Producenci konstrukcji stalowych ciągle prześcigają się w proponowaniu nowych pomysłów i rozwiązań związanych z typ typem budownictwa. Nie wiemy jeszcze co przyniesie przyszłość, jednak maluje się ona zdecydowanie w optymistycznych barwach.