
Czym zajmuje się przewodnik turystyczny
Czym zajmuje się przewodnik turystyczny: bardzo wdzięczny zawód, ponieważ pozwala każdego dnia przebywać z ludźmi, którzy znajdują się w szczęśliwym czasie ich życia. Możliwość współpracy z ludźmi na wakacjach lub urlopach to szansa na przebywanie każdego dnia z radością. W dodatku podróże stają się coraz popularniejsze i coraz więcej osób się na to decyduje. To sprawia, że zawód jest coraz bardziej pożądany na rynku. Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę osoby, które rzeczywiście mają do tego pasję oraz wymagane umiejętności. Czym tak naprawdę wyróżnia się przewodnik turystyczny? Czego dotyczy jego zajęcie? Jakie cechy pozwalają na bycie lepszym w tym zawodzie? Artykuł pozwoli na uzyskanie odpowiedzi na tak postawione pytanie.
Przewodnik turystyczny – czym się zajmuje?
Najłatwiej byłoby powiedzieć, że przewodnik turystyczny prowadzi pewną grupę (lub konkretne osoby) i przekazuje im informacje o terenie, w którym się znajduje. Zawsze można jednak zauważyć, że jest to pewnego rodzaju uproszczenie. Sama nazwa wskazuje, że osoba, która podejmuje się tego zawodu, powinna prowadzić. Oznacza to z jednej strony kontynuowanie jakiejś trasy, ale również przekazywanie informacji, co również łączy w sobie kilka kwestii. Po pierwsze samo przekazywanie wiedzy. Opowieści o historii, aspekcie kulturalnym czy społecznym nadaje klientom lepsze zrozumienie pewnych miejsc czy wydarzeń. Jest to rozszerzenie perspektywy, aby pozwolić klientom wyciągnąć z wycieczki aspekt edukacyjny. Po drugie jest to również dostarczanie ciekawostek oraz ogólna potrzeba zainteresowania słuchaczy.
Różne uprawnienia przewodników turystycznych
Tak naprawdę można ten zawód rozłożyć jeszcze na 3 podkategorie. Przewodnik miejski, terenowy oraz górski to 3 warianty, które różnią się trochę zakresem obowiązków. Przykładowo zwiedzanie Szczecina powinno być przeprowadzane przez osoby z tej pierwszej kategorii. Mowa tutaj o oprowadzaniu i przekazywaniu informacji o terenach w obrębie danego miasta lub jego najbliższych okolic. Przewodnik terenowy sprowadza swoją pracę do pewnego obszaru. Co przez to należy rozumieć? Obszarem może być pewne województwo, powiat lub gmina, a także pewien teren, który jest zamknięty w obrębie pewnych granic. Ostatnią kategorią jest przewodnik górski. W takiej sytuacji zakres obowiązków jest trochę inny, ponieważ wymaga znajomości gór oraz umiejętności poruszania się wraz z grupą na jej obszarze. Przewodnik po Szczecinie znacząco różni się zakresem obowiązków od przewodnika, którego praca odbywa się w Sudetach. Pewne elementy są jednak wspólne dla obu tych przypadków. Tak naprawdę te rodzaje możemy łączyć z uprawnieniami. Ich osiągnięcie przede wszystkim sprowadza się do zdania pewnego egzaminu (różnego w zależności od uzyskiwanego rodzaju). Konieczne jest jednak bycie osobą pełnoletnią, niekaralną, a czasem trzeba dodatkowo odbyć pewien kurs (który również może zawierać zajęcia praktyczne). Jest to bardzo ważne dla przewodników górskich.
Pasja jako klucz do dobrego wykonywania swojego zawodu przez przewodnika turystycznego
Przewodnik w Szczecinie powinien interesować się tym miastem. Nie jest to wymogiem, ale najlepiej jeśli mieszka w tym mieście od wielu lat i poznał go z jak największej ilości różnych perspektyw. Takie podejście sprawia, że przekazywana wiedza oparta jest na solidnych fundamentach. Można pokusić się o stwierdzenie, że dobrze wykonywana praca przewodnika powinna wynikać z jego pasji do terenu, o którym opowiada. Taka znajomość każdego kąta pewnego obszaru to ważny element, ale najważniejsza jest jednak wiedza połączona z umiejętnościami miękkimi. To pierwsze pozwala na informowanie klientów, co jest podstawą wykonywania tego zawodu. Właśnie po to zatrudnia się przewodnika (szczególnie miejskiego i terenowego), żeby zyskać wiedzę. Niezwykle istotne jest jednak atrakcyjne przekazywanie treści. Przewodnik powinien więc być uzbrojony w arsenał ciekawostek, które można wyciągać w zależności od upodobań grupy. Takie rozpoznanie nie jest łatwe i nieliczni są w stanie korzystać z takich umiejętności. Współpraca z grupą powinna być jednak elementem, nad którym również pracują przedstawiciele tego zawodu.
Organizacja grupy, czyli ważny element pracy przewodnika
Pamiętajmy, że przekazywanie wiedzy to jedno, ale drugim niezwykle ważnym elementem jest organizowanie całej grupy. Dotyczy to choćby poruszania się po pewnym obszarze. W tym wypadku konieczne jest regularne sprawdzanie stanu osobowego, aby (mówiąc potocznie) nie zgubić którejś z osób. Tempo powinno nie przeszkadzać najwolniejszym, ale też najlepiej jeśli nie zanudza najbardziej wysportowanych osób. Mowa tutaj o sprzecznych interesach i to jest właśnie trudny aspekt tego zagadnienia. Grupa osób to zbiór różnych charakterów oraz potrzeb. Przewodnik musi wyciągnąć z tego pewne wnioski, żeby móc wykonać swoją pracę efektywnie. Wiedza teoretyczna, która nie jest poparta tymi umiejętnościami, prawdopodobnie nie stworzy przewodnika, który będzie tym, który całkowicie odmieni na lepsze podróż turystów.