Fotowoltaika - co warto wiedzieć?

Fotowoltaika – co warto wiedzieć?

Każdego dnia, w różnych przekaźnikach medialnych pojawiają się informacje na temat pogarszającego się stanu środowiska. To główny czynnik, który prowadzi do wzrostu świadomości ekologicznej wśród ludzi. Skutkuje to rosnącym zainteresowaniem odnawialnymi źródłami energii, czyli OZE, dzięki czemu każdy człowiek ma wpływ na poprawę stanu środowiska i planety. Jednym ze źródeł odnawialnej energii jest instalacja fotowoltaiczna, która cieszy się sporym zainteresowaniem właścicieli prywatnych gospodarstw domowych. Coraz częściej można spotkać specjalne panele fotowoltaiczne, które zainstalowane są na dachach domów. Ich zadaniem jest pozyskiwanie energii, dzięki kumulowaniu paneli słonecznych. Do doskonały sposób, aby wpłynąć na postępujące zmiany klimatu, a także zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy, dzięki wytwarzaniu własnego prądu. Warto dowiedzieć się, jak działa instalacja fotowoltaiczna, a także co warto wiedzieć przed jego zamontowaniem.

Co to jest fotowoltaika?

Fotowoltaika - co warto wiedzieć?Energia pozyskiwana ze słońca jest obecnie najbardziej rozwijającym się źródłem odnawialnej energii. Popularność paneli solarnych wynika nie tylko z ekologicznej świadomości społeczeństwa, ale w dużej mierze z chęci oszczędności pieniędzy, którą umożliwia samodzielne generowanie prądu. Żadne gospodarstwo domowe nie jest w stanie funkcjonować bez elektryczności, dlatego też warto dowiedzieć się, czym jest fotowoltaika.

Fotowoltaika jest w zasadzie jedną z dziedzin nauki, której działanie skupia się na badaniu przemiany energii słonecznej w elektryczność. Zestaw fotowoltaiczny składa się z paneli słonecznych, których zadaniem jest kumulowanie promieni słonecznych i przemienianie ich w prąd, który dopływa do gniazdek elektrycznych w domu. Moc posiadanej instalacji fotowoltaicznej określa się jednostka o symbolu Wp.

Instalacje fotowoltaiczne, które są najbardziej popularne działają w dwóch systemach:

1. Systemie on-grid – który oznacza, że zestaw fotowoltaiczny podłączony jest do ogólnodostępnej sieci energetycznej,

2. Systemie off-grid – co oznacza, że zainstalowana fotowoltaika działa w systemie wyspowym i staje się samodzielnym systemem energetycznym.

Każdy, kto posiada własny system fotowoltaiczny, zgodnie z obowiązującym prawem o źródłach energii odnawialnej nazywany jest prosumentem, czyli odbiorcą końcowym, który jest w stanie samodzielnie produkować elektryczność na własne potrzeby.

Fotowoltaika – co warto wiedzieć?

Instalacje fotowoltaiczne cieszą się coraz większą popularnością. Z tego powodu, przed wyborem konkretnego dystrybutora paneli fotowoltaicznych warto pamiętać o kilku bardzo ważnych cechach, które będą wpływały na jakość i efektywność działania systemu solarnego.

  • jakość paneli solarnych – przy decyzji o instalacji konkretnych modułów fotowoltaicznych warto zwrócić uwagę na ich jakość oraz rodzaj surowców wykorzystanych do ich produkcji. Pozwoli to na przeprowadzenie długotrwałej instalacji, która będzie sprawca przez wiele lat.
  • opinie o firmie – poznanie opinii, jaką posiada dana firma oferująca usługę montażu paneli fotowoltaicznych jest bardzo ważna. Jej poznanie pomaga upewnić się, czy dana firma świadczy wysokiej jakości usługi, które będą decydowały o sprawności instalacji.
  • cena instalacji fotowoltaicznej – obecnie, na rynku istnieje wiele firm zajmujących się dystrybucją i montażem paneli fotowoltaicznych. Oznacza to, że warto szukać konkurencyjnych cen – pamiętając o jakości paneli i usługi montażu.

Zalety systemów fotowoltaicznych

Popularność fotowoltaiki wiąże się z wieloma zaletami, które ją charakteryzują. Przede wszystkim są to korzyści środowiskowe i finansowe, które wynikają z zasad działania systemu. Jakie zalety przynosi posiadanie systemu fotowoltaicznego?

  • obniżenie rachunków za elektryczność do minimum,
  • korzystanie z niewyczerpanego źródła energii, jakim są promienie słoneczne,
  • wsparcie dla środowiska i niwelowanie tworzenia zanieczyszczeń, jakie zapewniają odnawialne źródła energii,
  • wytrzymałość modułów fotowoltaicznych, co pozwala na wieloletnie korzystanie z nich bez usterek,
  • bardzo prosta konserwacja paneli solarnych, która nie wymaga posiadania wiedzy i doświadczenia,
  • możliwość nawiązania współpracy z dostawcami energii, co pozwala na sprzedaż nadwyżki zgromadzonej energii,
  • bezobsługowa praca systemu,
  • płynność w dostawie prądu – bez względu na warunku atmosferyczne i ewentualne awarie w elektrowni,
  • możliwość dofinansowania przez urzędy miasta lub urzędy wojewódzkie,
  • wzrost wartości budynku i posesji, która posiada własne źródło pozyskiwania energii.

Fotowoltaika zapewnia wiele korzyści dla właścicieli budynków mieszkalnych. Zmniejszenie rachunków za prąd i uniezależnienie od dostawców energii pozwalają na zgromadzenie sporych oszczędności. Dodatkowo, system fotowoltaiczny jest podłączany do istniejącej instalacji elektrycznej w pomieszczeniu, co oznacza, że nie ma konieczności przeprowadzania modyfikacji czy remontów. W przypadku budowy domu, warto już na etapie projektowania wziąć pod uwagę parametry, które ułatwią montaż modułów solarnych.

Na swoim czy na wynajmie, czyli gdzie najpierw? Previous post Na swoim czy na wynajmie, czyli gdzie najpierw?
Jakie radio samochodowe z androidem wybrać Next post Jakie radio samochodowe z androidem wybrać