Gdzie występuje witamina C?
Witamina C dobrze znana jest ze swoich cennych właściwości i dobroczynnego wpływu na ludzkie zdrowie. Podobnie jak inne witaminy, nie jest ona wytwarzana przez organizm. Dlatego to takie ważne, by dostarczać jej sobie wraz z pożywieniem. W aptekach można znaleźć rozmaite suplementy diety, które posiadają w swoim składzie syntetyczny kwas askorbinowy. Warto jednak pamiętać, że istnieje także wiele naturalnych źródeł witaminy C. Możesz być zdziwiony tym, w ilu popularnych produktach spożywczych jest ona obecna. Z tego artykułu dowiesz się, gdzie występuje witamina C!
Warzywa bogate w witaminę C
Witamina C występuje w wielu warzywach – i to w naprawdę sporych ilościach! Jak myślisz: które zawierają jej najwięcej? Długo można by wymieniać wszystkie warzywa, które posiadają kwas askorbinowy. Na szczególną uwagę zasługują warzywa zielone, niezwykle popularne w naszej szerokości geograficznej. Dla przykładu w 100 gramach zielonej natki pietruszki znajduje się około 170 miligramów witaminy C. To znacznie więcej niż w cytrynie! Warto wiedzieć, że dzienne zapotrzebowanie dorosłego człowieka na kwas askorbinowy waha się pomiędzy 45 a 90 miligramami. Oznacza to, że łyżka posiekanej natki pietruszki zapewni Ci całodobową dawkę witaminy C! Ta cenna witamina występuje także w jarmużu, szpinaku, brukselce oraz brokule. W skrócie: zielone jest zdrowe! Doskonałym źródłem kwasu askorbinowego jest również papryka, zarówno zielona, jak i żółta oraz czerwona. Najwięcej witaminy C można znaleźć w papryce żółtej – aż 180 miligramów! Co więcej, papryka ma pyszny smak i może być dodatkiem do mnóstwa potraw. Jeśli lubisz ostre jedzenie, zapewne ucieszy się fakt, że sporo witaminy C zawiera także papryczka chilli.
Witamina C w owocach
Gdyby ktoś zapytał cię, gdzie występuje witamina C, być może jako pierwsza przyszłaby ci do głowy cytryna. W rzeczywistości jednak są owoce, które posiadają jej znacznie więcej. Za największe źródło kwasu askorbinowego uważana jest dzika róża. Nie bez powodu mówi się, że jest ona rośliną leczniczą. W 100 gramach dzikiej róży znajduje się jakieś 500-700 miligramów witaminy C! Jej owoce można zjadać na surowo, jednak najlepiej smakują przetworzone – w postaci konfitury czy soku. Inne owoce, które posiadają spore ilości kwasu askorbinowego, to dereń i rokitnik. Podobnie jak owoce dzikiej róży, rośliny te doskonale sprawdzają się do tworzenia dżemów, nalewek, konfitur i soków. Z wysokiej zawartości witaminy C znana jest także czarna porzeczka. Co ciekawe, im bardziej słoneczne jest lato, gdy porzeczka owocuje, tym więcej witaminy C można w niej znaleźć. Jeśli natomiast chodzi o cytrusy, najwięcej kwasu askorbinowego zawiera pomelo – jakieś 61 miligramów na 100 gram. Spore ilości witaminy C posiadają także truskawki, poziomki oraz kiwi.
Inne popularne źródła witaminy C
Aby znaleźć odpowiedź na pytanie o to, gdzie występuje witamina C, warto wziąć pod uwagę nie tylko owoce i warzywa. Choć to one są najbogatszym źródłem kwasu askorbinowego, w innych produktach spożywczych również można znaleźć jego znaczne ilości. Popularne w naszym kraju kiszonki wręcz obfitują w witaminę C, ponieważ kwas askorbinowy jest jednym z produktów fermentacji. Witaminę C można znaleźć także w rybach, mięsie i podrobach, zwłaszcza w zwierzęcej wątrobie, nerkach oraz mózgu. Źródłem witaminy C może być również miód. W niektórych miodach występuje nawet ponad 25 miligramów kwasu askorbinowego na 100 gram. A co można powiedzieć o suplementach diety wzbogaconych o witaminę C? Czy należy z nich korzystać? Jeśli nie jesteś w stanie dostarczyć swojemu organizmowi odpowiedniej dawki kwasu askorbinowego jedynie za pomocą pożywienia, możesz sięgnąć po sprawdzone suplementy polecane przez lekarzy. Niektórzy spożywają je okresowo, na przykład zimą, kiedy trudno o świeże owoce i warzywa.
Dlaczego witamina C jest tak ważna?
Poznałeś już wiele naturalnych źródeł witaminy C. Ale dlaczego to takie ważne, by codziennie dostarczać ją swojemu organizmowi? Kwas askorbinowy odgrywa niezwykle ważną funkcję w ciele człowieka. Przede wszystkim ułatwia przyswajanie żelaza i wspomaga wytwarzanie krwinek czerwonych. Jednym z głównych zadań witaminy C jest także wspieranie pracy układu immunologicznego. Prościej rzecz ujmując, odpowiada za odporność organizmu, chroniąc go przed wirusami i bakteriami. To jednak nie jedyne pozytywne działanie kwasu askorbinowego. Według badań, może on zapobiegać niszczeniu DNA, białek i tłuszczów, a nawet zmniejszać ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych. Dlaczego tak się dzieje? Witamina C jest bardzo silnym antyoksydantem. Świetnie wspiera organizm w walce ze stresem oksydacyjnym i hamuje aktywność wolnych rodników. To właśnie one są odpowiedzialne za przedwczesne starzenie, a także przyczyniają się do chorób nowotworowych i schorzeń układu sercowo-naczyniowego. Nie ulega wątpliwości, że witamina C spełnia w ludzkim organizmie niezwykle istotną funkcję! Koniecznie dbaj więc o to, by każdego dnia zaspokajać swoje zapotrzebowanie na kwas askorbinowy.