Ile kosztuje psychoterapia indywidualna?

Ile kosztuje psychoterapia indywidualna?

Świadomość tego, jak ważne jest zdrowie psychiczne stale rośnie. Bardzo dobrze, gdyż zaniedbanie higieny zdrowia psychicznego może powodować wiele różnych niedogodności. Mowa tu chociażby o chorobach somatycznych czy trudnościach w relacjach z innymi osobami. Jeżeli borykamy się z tego rodzaju trudnościami, z pomocą przychodzi nam psychoterapia indywidualna. Zanim jednak zdecydujemy się na tę formę pomocy, warto dowiedzieć się, z czym to się wiąże. Dla wielu osób bardzo istotne jest to, jaka cena będzie związana z procesem terapeutycznym. 

Dla kogo psychoterapia?

Psychoterapia  stanowi formę pomocy dla wielu osób. Tak naprawdę może skorzystać z niej każdy, zarówno osoba młoda, jak i starsza. Psychoterapia jest przeznaczona nie tylko dla osób dorosłych, ale również i dla dzieci. Trzeba jednak pamiętać o tym, że psychoterapia dzieci musi odbywać się za zgodą rodzica lub opiekuna prawnego. Nie ulega wątpliwości, że psychoterapia nie polega na dawaniu gotowych porad. Nie należy więc tego oczekiwać. Kluczem do sukcesu jest wytężona praca własna. Najważniejsze jest to, aby być gotowym na podjęcie wysiłku. Wiele osób zastanawia się nad tym, w jakich okolicznościach powinna zapaść decyzja odnośnie psychoterapii. Jeżeli czujemy potrzebę psychoterapii, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo tego, że terapia jest właśnie dla nas. Żaden problem nie jest zbyt mało poważny, aby się nim zająć. Psychoterapia stanowi więc idealne rozwiązanie dla osób, które walczą z problemami osobistymi, na przykład w związkach. W takim przypadku pomocna może okazać się nie tylko indywidualna psychoterapia, ale również terapia dla par. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, iż psychoterapia par przebiega na nieco innych zasadach niż terapia indywidualna https://psychoterapeuta-gdynia.com.pl .

Od czego zależy cena terapii i z jakimi kosztami należy się liczyć?

Ile kosztuje psychoterapia indywidualna?
Ile kosztuje psychoterapia indywidualna? – Praqtyka

Wiele osób zastanawia się nad tym, z jakimi kosztami związana jest cena za psychoterapię. Niestety, nie da się tego w jednoznaczny sposób określić. Wiele zależy bowiem od miasta, w jakim prowadzona jest psychoterapia. Koszty związane z wynajmem gabinetu psychoterapeutycznego w dużym mieście są zazwyczaj bardzo duże. Należy więc liczyć się z tym, że terapia w dużym mieście może być większym obciążeniem finansowym niż terapia w małym miasteczku. Od czego jeszcze zależna jest cena psychoterapii? Oczywiście od kwalifikacji danego terapeuty. Jeżeli psychoterapeuta ukończył kilka szkół psychoterapii i stale podnosi swoje kwalifikacje, uczestnicząc w sympozjach czy kursach, cena będzie wyższa. Psychoterapia zależna jest także od tego, jakie jest doświadczenie psychoterapeuty. Im większe doświadczenie specjalisty, tym większe prawdopodobieństwo tego, że cena za sesję będzie wyższa. Jeżeli więc zależy nam na niższych opłatach za sesję, warto zdecydować się na terapię u początkującego specjalisty. Niestety, cena terapii i tak jest dość wysoka. Ciężko znaleźć terapeutę, który prowadzi terapię za cenę niższą niż sto złotych. W wielu przypadkach, opłata za jedną sesję może wynieść nawet 150 czy 200 złotych. Warto więc zapoznać się z cennikiem danego psychoterapeuty, aby później nie było przykrych niespodzianek. Nie ulega wątpliwości, że cena w trakcie trwania terapii może wzrosnąć. Nie jest to jednak regułą.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Leczenie lęku, a także innego rodzaju problemów przy pomocy psychoterapii jest jak najbardziej możliwe. Należy jednak przygotować się nie tylko na wspomniane już koszty finansowe, ale również emocjonalne. Znalezienie rozwiązania konkretnego problemu może być czasami bardzo trudne. Dlatego też należy być przygotowanym na trudne momenty w terapii. Płacz, a także złość są normalnymi reakcjami w procesie terapeutycznym. Nie należy się ich obawiać. Z czasem jednak pozytywnych odczuć powinno być więcej. Jeżeli po kilku miesiącach regularnej psychoterapii czujemy się tak samo źle, być może terapia jest nieskuteczna. Wówczas należy zastanowić się nad tym, dlaczego tak jest. Warto przedyskutować tę kwestię wraz ze swoim terapeutą. Jeśli jednak nic się nie poprawi, konieczna może okazać się zmiana psychoterapeuty. Warto zawsze wybierać kogoś, kto posiada odpowiednie doświadczenie oraz kwalifikacje. Pomóc mogą również pozytywne opinie pacjentów na temat danego specjalisty. Psychoterapeuta to ktoś, komu powinniśmy zaufać. Warto więc korzystać z usług osób, które cieszą się dużą liczbą pozytywnych opinii. Unikajmy natomiast gabinetów, które nie cieszą się pozytywnymi opiniami, a tych negatywnych jest całkiem sporo. Zawsze warto również zdawać sobie sprawę z tego, że terapia to nie przyjaźń. Relację terapeutyczną ciężko porównać do jakiejkolwiek innej relacji. Kluczem do sukcesu jest wyznaczenie granic, zarówno przez pacjenta, jak i przez terapeutę. Niedopuszczalne są spotkania poza sesjami, na gruncie prywatnym. Terapeuta nie powinien również zdradzać zbyt wielu szczegółów ze swojego życia prywatnego. Udzielanie gotowych wskazówek czy porad również nie będzie zbyt dobrym rozwiązaniem. Warto unikać terapeutów, którzy łamią granice.

Ozonowanie pokoju - co daje i ile czasu zajmuje? Previous post Ozonowanie pokoju – co daje i ile czasu zajmuje?
Jak malować ogrodzenia kute?  Next post Jak malować ogrodzenia kute?