Jak łączyć wykładziny dywanowe

Jak łączyć wykładziny dywanowe

Jak łączyć wykładziny dywanowe. Wykładziny dywanowe wyglądają bardzo estetycznie. Jednak jest jeden warunek. Jaki? Muszą być profesjonalnie położone. O ile położenie wykładziny dywanowej na prostej i dużej przestrzeni nie stanowi problemu, to już wykończenia rogów oraz łączenia już tak. Z tego tekstu dowiemy się, jakie są sposoby układania/mocowania wykładziny dywanowej oraz przede wszystkim jak łączyć wykładziny dywanowe. Zaczynajmy.

Montaż wykładziny na taśmę

Jedną z opcji montażu wykładziny dywanowej jest jej mocowanie na taśmie. Pasy taśmy klejącej obustronnie przylepia się bezpośrednio do podłogi. Muszą one przebiegać wzdłuż ścian lub też przy nich. Nie zapomnijmy o samym środku podłogi. Taśmy na pewno nie może zabraknąć na progach. Następnie wnosi się wszelkie arkusze wykładziny. Należy je rozwinąć oraz delikatnie zwijać do połowy. Z taśm odsłoniętych zrywa się zabezpieczający papier. Gdy taśmy są już w pełni przygotowane, to możemy rozwijać wykładzinę i od razu wygładzać ją rękoma. Tę czynność należy powtarzać także na drugiej połowie naszej podłogi. Jedna mała uwaga, gdy kładziemy wykładziny o włóknistym spodzie, to musimy użyć taśm samoprzylepnych na rzepy.

A może montaż wykładziny na klej?

Kleje do wykładzin najczęściej są już dostępne jako preparat gotowy do użycia. Nie trzeba ich w żadnym wypadku przygotowywać. Wystarczy dokładne wymieszanie. Klejenie ma miejsce w bardzo podobny sposób jak wspomnienie już mocowanie wykładziny na taśmie. Arkusze zwija się do połowy i powierzchnię odkrytą smarujemy klejem. Musi to być smarowanie równomierne. Pamiętajmy, aby nie nakładać zbyt dużej warstwy kleju. Co będzie nam potrzebne do nakładania kleju? Na pewno plastikowa paca zębata. Klej musi osiągnąć na podłożu odpowiednią lepkość. Dopiero wtedy wykładzinę opuszczamy na podłoże pokryte klejem.

Raczej z montażem wykładziny dywanowej na taśmę oraz na klej nie będziemy mieli większego problemu. Co zatem będzie nam sprawiało największy problem? Na pewno łączenie wykładzin dywanowych. Sprawdźmy zatem jak łączyć wykładziny dywanowe.

Łączenie wykładzin dywanowych

Musimy mieć na uwadze, że wykładzinę dywanową najczęściej układa się z kilku elementów. Jak to zrobić, aby wszelkie miejsca łączenia były rzeczywiście niewidoczne? Czy osoba nie zajmująca się tą profesją na co dzień da radę?

Jak łączyć wykładziny dywanoweIstnieje tak naprawdę możliwość łączenia dwóch, jak i większej liczby pasów wykładzin. Aby móc to osiągnąć, musimy rozłożyć dwa pasy wykładziny, tak aby brzeg jednego pasa (około dziesięciu centymetrów) zachodził bezpośrednio na brzeg drugiego. Nieco trudniej będzie w sytuacji, gdy nasze wykładzina ma wzór i musimy go dopasować. Odginamy 2/3 szerokości pierwszego pasa i podłoże powlekamy klejem. Następnie przekładamy i na sam koniec dociskamy wykładzinę.

Czynność należy powtórzyć przy drugim pasie wykładziny. Musimy pamiętać, aby brzegi pasów łączonych zachodziły bezpośrednio na siebie. Poleca się użycie metalowej listy w celu przecinania dwóch nachodzących na siebie końców wykładziny. W kolejnym kroku usuwamy odcięte fragmenty obu pasów. Pokrywamy podłoże pod luźnymi fragmentami pasów klejem, a następnie po spasowaniu krawędzi dociętych dociskamy całość. Wydaje się to proste, prawda?

wykładziny podłogowe Kraków
wykładziny podłogowe Kraków

Przy użyciu listew przypodłogowych maskuje się miejsca styku wykładziny ze ścianami oraz także połączenie dwóch pasów w samym progu drzwi. Zabezpiecza się także krawędzie stopni, aby wykładzina na schodach podczas ich użytkowania, nie niszczyła się. Listy możemy zamontować na kilka różnych sposobów. Najszybszym z nich jest ich przyklejenie do ściany. Do wykonania tej czynności konieczne będzie użycie specjalnego kleju. Inną metodą jest przykręcenie. W tym sposobie minusem są widoczne łebki wkrętów. Gdy zwracamy uwagę na takie rzeczy, to nie wybierajmy tego sposobu.

Jest jednak świetna alternatywa. Co mamy na myśli? Aby móc rozwiązać ten problem, zostały wymyślone listwy ze specjalnym systemem mocowania. Przykręcamy do ściany jedynie uchwyty, a dekoracyjne listy do nich są doczepiania na zatrzask. Musimy przyznać, że jest to ciekawa opcja, która też cieszy się coraz większym zainteresowaniem. 

Czy zatem do kładzenia wykładzin dywanowych potrzebny jest nam fachowiec? Nawet gdy robimy to po raz pierwszy, to poradzimy sobie bez problemu. Oczywiście pod warunkiem, że będziemy się stosować do wszelkich zaleceń. Powyższe wskazówki okażą się cenne. Gdy mamy w dalszym ciągu kłopot z połączeniem wykładziny dywanowej, to warto zajrzeć do internetu, gdzie z pewnością znajdziemy masę filmików instruktażowych. Taki sposób na pewno będzie odpowiedni dla wzrokowców. Nie pozostaje nam nic innego jak życzyć owocnej pracy i przepięknych efektów. Połączenie dobrej jakości wykładziny dywanowej i odpowiedniego montażu gwarantuje spektakularny efekt.

Gdy nie czujemy się w tego typu czynnościach zbyt mocni, to pamiętajmy, że zawsze możemy skorzystać z pomocy fachowców. Oczywiście wiąże się to z narażeniem domowego budżetu. No cóż, coś za coś.

Ile zarabia specjalista SEO Previous post Ile zarabia specjalista SEO
Kontenery morskie na sprzedaż Next post Kontenery morskie na sprzedaż