Jak przygotować się do przeprowadzki
Przeprowadzka to spore przedsięwzięcie logistyczne. Aby przebiegła sprawnie, szybko i bez zbędnych komplikacji, należy drobiazgowo wcześniej zaplanować ją kroki po kroku. Bez względu na to, czy jest to przeprowadzka do mieszkania na sąsiednim osiedlu, czy też sprawa dotyczy przeprowadzki biur do innego miasta, niezbędny jest szczegółowy plan działania.
Przeprowadzka – zaplanowanie
Od czego zacząć planowanie? Od spisania na kartce po kolei wszystkich działań i czynności. Sprawą nadrzędną jest zaplanowanie terminu przeprowadzki. Powinien być tak dostosowany, aby zdążyć z załatwieniem wszystkich formalności dotyczących opuszczenia obecnego lokum, oraz wprowadzenia się do nowego miejsca. Termin powinien zostać następnie zgłoszony do firmy zajmującej się przeprowadzkami, aby mogła zarezerwować odpowiedni samochód do przewozu mebli i sprzętów. Zanim zamówimy transport, oceńmy ilość posiadanego wyposażenia, aby przekazać te informacje do przedsiębiorstwa zajmującego się przeprowadzkami. Pracownik firmy oferującej przewóz mebli i wyposażenia z pewnością zapyta o ilość i gabaryty rzeczy.
Im więcej rąk do pracy, tym lepiej
Im więcej osób uda nam się zorganizować do pomocy przy przeprowadzce, tym lepiej. Zastanówmy się jednak, jak zapanować nad chaosem powstałym podczas przeprowadzki. Ważny jest podział obowiązków pomiędzy pracowników, jeśli sprawa dotyczy przeprowadzki firm, lub znajomych, rodzinę i przyjaciół w przypadku przeprowadzki osoby prywatnej. Warto wcześniej zaplanować kolejność wykonywanych działań i rozdzielić je pomiędzy konkretne osoby. Przykładowo Pani Krysia zajmuje się pakowaniem segregatorów, Pan Krzysztof zabezpieczaniem i pakowaniem sprzętu elektronicznego, a Ania z działu księgowości zabezpiecza ważne pisma i akta. Analogicznie w przypadku przeprowadzki mieszkania, tylko obowiązki dzielimy wśród domowników. Podział obowiązków sprawia, że każda osoba wie, co ma robić, dzięki czemu unikamy paniki i chaosu. Zanim zaczniemy pakować wyposażenie, warto wcześniej zrobić porządek i wyrzucić nieużywane, lub niepotrzebne rzeczy.
Jak spakować wyposażenie, żeby nie uległo zgubieniu lub zniszczeniu?
Cały widz polega na tym, żeby spakować rzeczy w taki sposób, aby nie uległy zniszczeniu, a także, aby ich rozpakowanie w nowym miejscu było jak najmniej problematyczne. Doskonałe do tego celu są kartony do przeprowadzki. Różnorodność rozmiarów pozwala na dostosowanie wielkości kartonów do pakowanych w nich rzeczy. Warto pamiętać o tym, że do dużych kartonów pakujemy lekkie rzeczy, aby podczas przenoszenia nie uległy rozerwaniu pod naporem ciężaru. Ciężkie rzeczy takie jak dokumenty i książki lepiej spakować do mniejszych kartonów. Wszystkie pudełka powinny być wypełnione całkowicie, ponieważ luz może powodować przemieszczanie się zawartości podczas jazdy samochodem, a co za tym idzie, jej uszkodzenie. Sprawą najważniejszą jest dokładne opisanie pudeł. Wystarczy czarny flamaster, aby każdy karton został dokładnie opisany w widocznym miejscu, a informacje zawarte w tekście powinny dotyczyć jego zawartości. Wystarczą bardzo krótkie komunikaty typu “zastawa stołowa”, “ubrania Kasia”, “art.biurowe”, lub “łazienka”. W jednym pudle, które znajdzie się “pod ręką” umieśćmy rzeczy, które przydadzą się tuż po dotarciu na nowe miejsce. Jeśli przeprowadzamy się do nowego mieszkania, warto w tym pudle umieścić rzeczy pomocne podczas pierwszej doby, czyli kosmetyki do higieny codziennej, kilka kubków i talerzyków, ręczniki papierowe, czajnik elektryczny, kawę i herbatę, komplet pościeli, dres, bieliznę i piżamy. Bywa, że przeprowadzka kończy się późnym wieczorem i nie ma już czasu na rozpakowanie całego wyposażenia, żeby dotrzeć do najpotrzebniejszych rzeczy rozmieszczonych w różnych pudłach. Warto zapytać również firmę zajmująca się przeprowadzkami o transport mebli z wniesieniem. To nieoceniona pomoc w tym trudnym dla wszystkich czasie.
Samodzielnie, czy z firmą?
Mamy kilka możliwości załatwienia sprawy samej przeprowadzki. Możemy samodzielnie spakować wyposażenie i tylko wynająć busa do jego przewiezienia. Możemy również wynająć firmę do wyniesienia spakowanych przez nas wcześniej kartonów i sprzętów, przewiezienia ich i rozpakowania na miejscu. Opcją najwygodniejszą, szczególnie w sytuacji przeprowadzki międzynarodowej jest wynajęcie firmy, która zajmie się wszystkim od spakowania wyposażenia i mebli, ich zabezpieczenia, poprzez przewiezienie, na rozpakowaniu w nowym miejscu kończąc. Wszystko zależy od okoliczności, oraz czasu i finansów, którymi dysponujemy. Cena przeprowadzki przeprowadzonej przez firmę specjalistyczną z reguły podlega negocjacji, ponieważ zależna jest od zakresu prac zleconych przedsiębiorstwu, oraz ilości przewożonych rzeczy. Jeśli zatem przeprowadzamy wyposażenie małego mieszkania w nowe miejsce, warto spróbować zorganizować je samodzielnie, wynajmując tylko samochód oraz pracowników organizujących transport mebli z wniesieniem. Jeśli natomiast przeprowadzamy biuro, lepiej powierzyć dobytek fachowcom i zlecić im przeprowadzkę “od A do Z”.