Jak się leczy uzależnienie od leków?
Uzależnienie od leków jest problemem dość powszechnym, do którego nie każdy chce się przyznać. Wiele osób nie przyznaje się do uzależnienia nawet przed sobą. Nie ma się temu co dziwić, bo wiele osób uznaje lekomanię za powód do wstydu. Tymczasem uzależnienie od leków to nie powód do wstydu, ale do sięgnięcia po fachową pomoc. Im szybciej wdrożona zostanie odpowiednia terapia, tym lepszych efektów będzie można się spodziewać. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby terapia była prowadzona pod czujnym okiem doświadczonych specjalistów.
Diagnoza lekomanii nie jest łatwa
Leczenie uzależnień od leków musi poprzedzać odpowiednia diagnostyka. Jak się okazuje, nie jest ona jakoś szczególnie trudna. Objawy uzależnienia od leków są bowiem bardzo charakterystyczne. Naprawdę ciężko byłoby więc ich nie dostrzec. Przede wszystkim, znamiennym objawem uzależnienia jest zwiększająca się tolerancja na lek. Jeżeli więc zwiększamy dawki leków, należy uznać to za bardzo niepokojący sygnał. Niestety, wiele leków powoduje poważne uzależnienie fizyczne. Po ich odstawieniu pojawiają się bardzo często przykre objawy abstynencyjne. Mowa tu o drażliwości, a także o napadach agresji. Ponadto, powszechne jest drżenie rąk, a także nocne poty i nudności. Należy także zaznaczyć, że objawem odstawienia leków może być uporczywa migrena. Trzeba mieć świadomość tego, iż uzależnienie od leków daje także objawy psychiczne. Niestety, zarówno psychiczne jak i fizyczne objawy uzależnienia są niezwykle poważne. Warto byłoby więc podjąć walkę z uzależnieniem. Warto nadmienić, że uzależnić można się od naprawdę wielu leków. Bardzo powszechne są uzależnienia od leków z grupy benzodiazepin. Są to niezwykle silne środki o właściwościach nasennych i przeciwlękowych. Tak naprawdę uzależnić można się również od środków przeciwbólowych. Bez względu na to, od czego jesteśmy uzależnieni, przeprowadzony musi zostać odwyk lekowy.
Detoks w ośrodku zamkniętym może pomóc
Zamknięty zakład leczenia uzależnień to miejsce, w którym świadczone jest leczenie lekomanii. W wielu przypadkach terapia ambulatoryjna nie jest wystarczająca. Do wyboru mamy zarówno państwowy, jak i prywatny ośrodek uzależnień. Jeżeli chcemy podjąć terapię w ośrodku państwowym, musimy być przygotowani na długą listę oczekujących. Niestety, państwowe ośrodki leczenia uzależnień nierzadko są przepełnione. Pobyt w nich jest więc poprzedzony długim, nieraz wielomiesięcznym oczekiwaniem. Alternatywę dla ośrodków państwowych stanowią ośrodki prywatne. Pobyt w tego typu ośrodkach związany jest jednak z dużymi kosztami. Trzeba więc być przygotowanym pod względem finansowym. W prywatnych ośrodkach panują zazwyczaj wyjątkowo dobre warunki bytowe oraz rzecz jasna żywieniowe. Warto wiedzieć, w jaki sposób terapia w ośrodku zamkniętym przebiega. Otóż najpierw przeprowadzany jest detoks od substancji, od której jest się uzależnionym. Dopiero później przeprowadzane jest leczenie psychiatryczne i psychoterapia. Spotkania z psychologiem odbywają się indywidualnie lub też grupowo. W wielu przypadkach przeprowadzana jest również terapia zajęciowa. Nie sposób nie zauważyć, że terapia w ośrodku zamkniętym może być uciążliwa. Warto więc być dla siebie wyrozumiałym i pamiętać, że efekty nie pojawią się od razu. Potrzeba na nie dużej ilości czasu. Niekiedy rezultaty można dostrzec po wielu miesiącach, a innym razem po wielu latach leczenia.
Dlaczego warto skorzystać z psychoterapii?
Ośrodek terapii zamkniętej to miejsce, w którym leczenie trwa zazwyczaj około pół roku. Niektórzy trafiają do takiego ośrodka więcej niż jeden raz. Wówczas czas trwania terapii może ulec wydłużeniu. Ośrodek terapii uzależnień świadczący leczenie ambulatoryjne znajdziemy w niemal każdym większym mieście. W dużych i prężnie rozwijających się miastach może być ich nawet kilka. Mowa tu zarówno o państwowych, jak i o prywatnych placówkach. Trzeba mieć świadomość tego, że leczenie uzależnień w warunkach ambulatoryjnych łatwe nie jest. Terapia wymaga bardzo wiele uwagi ze strony pacjenta, jak i specjalisty, który go prowadzi. Trzeba mieć także świadomość tego, jak przebiega leczenie ambulatoryjne. Na pewno wskazana będzie konsultacja z psychiatrą. Jeżeli uzależniona jest osoba nieletnia, powinien być to psychiatra specjalizujący się w terapii dzieci i młodzieży. Wskazany jest także kontakt z psychoterapeutą prowadzącym terapię uzależnień. Psychoterapia powinna odbywać się najlepiej raz w tygodniu. W niektórych przypadkach konieczna jest częstsza terapia. Wskazana jest regularność. Jeżeli przychodzimy na sesje zbyt rzadko, istnieje małe prawdopodobieństwo tego, że uda nam się pokonać uzależnienie. Trzeba także zadbać o to, aby uczęszczać na spotkania grupy wsparcia, jeżeli czujemy taką potrzebę. To rozwiązanie jest szczególnie dobre dla osób, które nie mają wsparcia ze strony bliskich. Jeżeli jednak mamy ze strony najbliższych wsparcie, spotkania osób uzależnionych nie są koniecznością. Ciekawą formą pomocy mogą być także fora internetowe. Osoby uzależnione i współuzależnione dzielą się na nich ważnymi wskazówkami.