Jak wykonać wiązary dachowe?

Jak wykonać wiązary dachowe?

Jak wykonać wiązary dachowe? Kiedy nadchodzi czas wymiany dachu, wykonawca nie jest jedyną osobą, która ma pracę do wykonania. Jeśli jesteś na rynku wymiany dachu, będziesz musiał poświęcić trochę czasu na edukację na temat kilku różnych elementów dachu i ich wymiarów. Posiadanie tej wiedzy pomoże Ci określić, gdzie idą Twoje pieniądze, gdy otrzymasz kosztorys od wykonawcy, z którym zdecydujesz się współpracować. Jednym z przykładów części dachu, którą trzeba będzie zmierzyć, jest więźba dachowa. Wiązary drewniane to zazwyczaj trójkątna konstrukcja, która ma za zadanie rozłożyć ciężar dachu. Dwie części kratownicy dachowej to “elementy” (proste odcinki drewna) oraz skrzyżowania, które rozpraszają ciężar równomiernie na długości każdego elementu. Kratownicę buduje się poprzez przymocowanie końców elementów konstrukcyjnych do złączy, które łączą się ze skrzyżowaniami.

Wymiary

Nauka szacowania wiązarów kratowych i ich wymiarów może wydawać się trudnym zadaniem, ale z pewnością sobie poradzisz. Najprostsze i najłatwiejsze w budowie dachy to zazwyczaj otwarte dachy dwuspadowe i jest to typ dachu, który posiada większość właścicieli domów. Aby obliczyć wymiary tego typu więźby dachowej, najlepiej jest skorzystać z twierdzenia pitagorejskiego. To stare równanie, które być może pamiętasz z gimnazjum, przyda Ci się w końcu podczas podróży związanej z wymianą dachu. Wybraliśmy to równanie, ponieważ pozwala ono zredukować każdą kratownicę do pary trójkątów prostokątnych, które są ułożone plecami do siebie. Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest zmierzenie rozpiętości dachu. Rozpiętość dachu to odległość pomiędzy zewnętrznymi ścianami, które będą podtrzymywać dach. Rozpiętość tworzy podstawę trójkąta prostokątnego o wysokości równej wysokości dachu. Krokwie kratownicy są wykorzystywane jako przeciwprostokątna (najwyższa część trójkąta). Przeciętny dach będzie wystawał ponad ściany boczne domu tylko na niewielką wysokość. Należy o tym pamiętać podczas obliczania długości krokwi.

Etap projektowania

wiązary kratowe RzeszówOtwórz program Revit i utwórz nową ramę konstrukcyjną – złożoną i kratownicową. Otwórz elewację frontową i ukryj poziom w grafice wizualnej. Utwórz trzy pionowe plany odniesienia po każdej stronie osi środkowej. Utwórz dwie ukośne linie odniesienia, aby utworzyć nachylenie pasa górnego kratownicy. Dodaj parametr wymiaru dla rozpiętości pasa dolnego i zablokuj parametr, a następnie wyrównaj przestrzeń między zwisami za pomocą wymiaru. Dodaj parametr wymiarowy dla środkowego przęsła i zablokuj go, a następnie przetestuj, czy płaszczyzny odniesienia się zmieniają. Stwórz parametr wymiarowy kąta do każdej połaci i zablokuj go. Uzupełnij plan odniesienia dla górnej części pasa dolnego i dodaj parametr wymiarowy dla wysokości pasa dolnego. Dodaj płaszczyznę odniesienia na górze kratownicy i dodaj parametr wymiarowy dla wysokości kratownicy. Przetestuj, aby upewnić się, że wszystko działa poprawnie. Za pomocą narzędzia do wyciskania utwórz przęsło pasa dolnego, używając linii piór i przycinając je w celu uzyskania kształtu, a także blokując linie na płaszczyznach odniesienia.  Wykonaj te same czynności, aby utworzyć pasy górne dla każdej strony, dodaj także wymiar kontrolujący wysokość pasa górnego i upewnij się, że zablokowałeś go do linii odniesienia.  Wytnij środniki z każdej strony, używając dwóch pionowych płaszczyzn odniesienia z każdej strony, dodaj także parametr wymiarowania dla grubości środnika. Użyj narzędzia do wyciskania, aby utworzyć środkowy element środnika w ten sam sposób. Przetestuj, aby upewnić się, że wszystko działa poprawnie. Dołóż linie odniesienia dla środników z każdej strony i zablokuj je do pasów górnych i dolnych. Następnie przetestuj działanie. Użyj narzędzia do wyciskania, aby utworzyć środnik kratownicy w dwóch osobnych częściach. Wyśrodkuj środnik wokół linii odniesienia i zwymiaruj jego szerokość. Przetestuj, aby upewnić się, że wszystko działa prawidłowo. Otwórz lewą elewację i utwórz płaszczyznę odniesienia dla grubości kratownicy, a następnie wyrównaj elementy wytłaczane do płaszczyzny odniesienia. Następnie przetestuj, aby upewnić się, że wszystko działa tak, jak powinno. Tak oto powstają wiązary dachowe drewniane.

Profesjonalne konstrukcje

Dość powszechnie obecnie dachy są konstruowane przy użyciu prefabrykowanych wiązarów dachowych, które są produkowane w fabryce, przewożone na miejsce budowy i ustawiane za pomocą dźwigu. Zaprojektowane i wyprodukowane w kontrolowanych warunkach, wiązary dachowe umożliwiają szybsze, bardziej ekonomiczne i dokładniejsze wykonanie projektu dachu, nawet w przypadku skomplikowanych stylów dachów. W niektórych sytuacjach nadal lepszym rozwiązaniem może być pokrycie dachowe wykonane ręcznie, ale ogólnie rzecz biorąc, wiązary dachowe stały się normą. Kratownice dachowe znajdują się na szczycie, są podtrzymywane przez ściany zewnętrzne domu i są do nich zakotwiczone. Montuje się je od jednego szczytowego końca domu do drugiego. Są one również mocowane do siebie za pomocą stężeń, aby zapewnić stabilność i wytrzymałość we wszystkich kierunkach. Same kratownice wiszą nad zewnętrznymi ścianami domu, tworząc okap. Natomiast na końcach szczytowych nawis tworzy się poprzez zamontowanie desek szczytowych. Cena wiązarów dachowych może wydawać się wysoka, lecz jest to inwestycja na lata. Wiązary kratowe cena zależy od wielu czynników takich jak: wielkość, producent, region kraju.

Laptop ASUS Chromebook C425 Previous post Laptop ASUS Chromebook C425
Tatuaże – ile trzeba mieć lat? Next post Tatuaże – ile trzeba mieć lat?