Jak znaleźć dobrego podologa

Jak znaleźć dobrego podologa

Zmiany skórne stóp, wrastający paznokieć czy jakiekolwiek inne problemy ze stopami wymagają wizyty u podologa. Gabinetów podologicznych jest w każdym mieście sporo, jednak znalezienie idealnego to nie lada sztuka. Podpowiadamy, jak znaleźć dobrego podologa i czym się on charakteryzuje. 

Podolog to nie lekarz

Powszechnie przyjęło się sformułowanie “lekarz podolog“, jednak w praktyce podolog nie jest lekarzem. Nie ma on ukończonych studiów medycznych. W zasadzie nie musi mieć ukończonych żadnych studiów. Nie ma bowiem takiego kierunku, jak podologia. Na kierunku kosmetologia można co prawda wybrać specjalizację z tego zakresu, jednak studia niekoniecznie dają dobre przygotowanie do zawodu. Konsultacji podologicznych może udzielać osoba po odpowiednich kursach. Im więcej podolog ma ich ukończonych, tym teoretycznie lepiej. Wiedza teoretyczna jest w tym zawodzie bardzo ważna. Niemniej jednak usługi podologiczne powinna świadczyć osoba, która ma odpowiednie doświadczenie. Dobrzy podolodzy najczęściej przed rozpoczęciem własnej praktyki przez co najmniej kilka lat pracują w gabinetach prywatnych, aby nabrać doświadczenia. Specjalista podolog powinien także oferować swoim pacjentom szeroki zakres usług. Pielęgnacja popękanych pięt, usuwanie odcisków, usuwanie modzeli, pedicure medyczny – to tylko niektóre przykłady zabiegów, jakie można wykonać w poradni podologicznej. Do najtrudniejszych zabiegów należą korekcja wrastającego paznokcia i wszelkie operacje z nim związane. Czasami bowiem korekcja oznacza także jego rekonstrukcję, czym zajmuje się niewielu podologów. Oznacz to, że specjalista ten musi również posiadać swego rodzaju zdolności manualne. Kosmetolog, kosmetyczka, a nawet chirurg również muszą je mieć. Wykonywanie jakichkolwiek zabiegów wymaga bowiem zręczności oraz wyczucia ze strony specjalisty. 

Dobry sprzęt

Pacjenci klinik podologicznych coraz częściej zwracają uwagę na to, na jakim sprzęcie pracują specjaliści. Stosowanie nawet najwyższej jakości sprzętu nie oznacza jeszcze, że dana osoba jest dobrym specjalistą. Pamiętajmy jednak, że wysokiej jakości sprzęt zazwyczaj sporo kosztuje. Przedsiębiorcy nie inwestują w narzędzia, jeśli nie oczekują zwrotu z inwestycji. Tymczasem zwrot zapewniają jedynie pacjenci, którzy chętnie wracają na zabiegi podologiczne. Co więcej, dobry sprzęt minimalizuje ryzyko powstania uszkodzeń. Redukuje również ryzyko błędu ludzkiego, jaki może popełnić nawet doświadczony specjalista. Po czym poznać, że podolog korzysta z dobrego sprzętu? Wyznacznikiem będą przede wszystkim jego reklamy na ścianach przychodni podologicznej. Producenci dbają o to, żeby ich sprzęt był reklamowany w dobrych lokalizacjach. Właściciele kliniki chcą zaś pochwalić się tym, jakiego sprzętu używają.

Poznaj usługi:

Ilość pacjentów i ceny

Najczęściej wydaje nam się, że im wyższe ceny, tym lepsza jakość świadczonych usług. W praktyce jednak ceny dyktuje sytuacja na rynku. Jeżeli w danym rejonie brakuje gabinetów podologicznych, ceny mogą być wyższe. Często dobry podolog musi obniżyć ceny swoich usług, ponieważ na rynku panuje duża konkurencja. Warto zwracać uwagę na ilość pacjentów, która odwiedza codziennie podologa. Oczywiście nie jest to jedyny wyznacznik świadczenia usług wysokiej jakości. Pamiętajmy jednak, że pacjenci chętnie wracają do specjalistów, którym ufają. Ważna dla nich jest profesjonalna obsługa i wysoka jakość świadczonych usług. Nawet, jeśli muszą oni zapłacić nieco więcej, chcą mieć pewność, że oddają swoje stopy we właściwe ręce. Gabinety podologiczne z dużą ilością pacjentów zwykle zatrudniają naprawdę dobrych podologów. Nie oznacza to jednak, że ich grafik na kolejne kilki tygodni musi być przepełniony. Czasami bowiem w danym rejonie nie ma aż takiego zapotrzebowania na usługi podologiczne. Stąd też może okazać się, że nawet w dobrym gabinecie znajdziemy miejsce jeszcze w danym tygodniu. Dobrze więc poznać nieco rynek, jaki panuje w naszym rejonie.

Opinie pacjentów

Pacjenci bardzo lubią poznawać opinie innych, którzy wcześniej odwiedzili dany gabinet. Oczywiście opinie jednych pacjentów wcale nie muszą oznaczać, że inni skorzystają lub nie z usług danego podologa. W czytanych opiniach zwracajmy uwagę na to, jakie aspekty wizyty wyszczególnia dany pacjent. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jakość wykonanego zabiegu – czy nie było żadnych efektów ubocznych po nim. Co więcej, pacjent musi czuć się komfortowo w gabinecie. Dobrze więc zwrócić uwagę, czy pacjenci mogli poczuć się swobodnie i nie stresowali się wizytą. Dla wielu bardzo istotne jest podejście specjalisty do pacjenta. To właśnie jego postawa pozwala pacjentowi czuć się komfortowo bądź też nie. 

Diagnostyka i leczenie

Diagnostyka podologiczna powinna być przeprowadzona bardzo szczegółowo. Dobry podolog przeprowadzi wywiad oraz badanie stopy. Po postawieniu diagnozy wyjaśni proces leczenia. Pacjent powinien na każdym etapie wiedzieć, co go czeka. Powinien zdawać sobie sprawę z efektów zabiegów oraz ewentualnych skutków ubocznych, jakie wywoła dana operacja. 

Co to są konstrukcje stalowe? Previous post Co to są konstrukcje stalowe?
Czym zajmuje się przewodnik turystyczny Next post Czym zajmuje się przewodnik turystyczny