Skleroterapia a opalanie
Chcesz zdecydować się w najbliższym czasie na taki właśnie zabieg? Czym konkretnie charakteryzuje się skleroterapia? Czy po zakończonym zabiegu można się swobodnie opalać? Jakie są generalnie zalecenia lekarzy na tej właśnie płaszczyźnie? Czy występują jakieś skutki uboczne? O tym wszystkim można dowiedzieć się po przeczytaniu poniższego poradnika.
Czym jest skleroterapia?
Statystyki generalnie pokazują, że coraz więcej osób decyduje się właśnie na taki zabieg, jak skleroterapia. Dlaczego? Kiedy on pomaga? Warto wiedzieć, że skleroterapia pomaga leczyć na przykład żylaki. Okazuje się, że ta metoda jest naprawdę bardzo efektywna. Oczywiście, skleroterapia powinna być wykonana przez prawdziwych fachowców od tego zagadnienia. Co jeszcze jest ważne w tym temacie? Kolejna istotna informacja jest taka, że skleroterapia jest realizowana przy zachowaniu odpowiednich standardów bezpieczeństwa. To zabieg na ogół efektywny i bezpieczny. Musi być jednak przeprowadzony nie tylko przez fachowców. Liczy się także to, by te osoby posiadały nowoczesne sprzęty i bardzo przydatne akcesoria. Na czym to jednak wszystko polega w praktyce? Zaraz się o wszystkim dokładnie dowiesz. Skleroterapia polega na iniekcyjnym podaniu środka chemicznego do światła danego naczynia. Istotne w tym aspekcie jest to, by nastąpiło uszkodzenie ściany żyły. To jednak na tej właśnie płaszczyźnie nie wszystko. Kolejna ważna informacja jest taka, że dzięki temu jest w ogóle możliwe wywołanie stanu zapalnego, który będzie na szczęście oczywiście kontrolowany przez fachowców z branży medycznej. Po co się jednak doprowadza do tego właśnie stanu? Nie jest to w ogóle przypadkowe. Wszak dzięki temu można liczyć na włóknienie i w konsekwencji zarośnięcie naczynia. Co jeszcze jest tutaj ważne? Kiedy najczęściej skleroterapia jest wykonywana w praktyce? Chodzi o żyły siatkowate charakteryzujące się średnicami większymi niż 3 mm.
Czy po zabiegu można się opalać?
Dla wielu osób to bardzo ważna sprawa. Jak to zatem wygląda w praktyce? Generalnie skleroterapia to zabieg nie tylko efektywny, lecz także bezpieczny. Mimo wszystko trzeba jednak podążać za kilkoma wskazówkami lekarzy. Dopiero wtedy można bowiem liczyć na satysfakcjonujące rezultaty. Między innymi liczy się zatem to, by nie opalać się i nie wystawiać słońca na działanie silnego promieniowania. Ważna sprawa jest między innymi taka, żeby chronić się przed słońcem minimum dwa tygodnie. Oczywiście, to wszystko tak naprawdę zależy od ustaleń i rad ze strony lekarza. Są bowiem osoby sugerujące, by nie opalać się nawet kilka miesięcy. Od czego to jednak zależy? Każdy przypadek zasadniczo powinien być potraktowany indywidualnie. Sporo zależy nie tylko od danej osoby, ale także od skali wykonanego zabiegu. Co może zaś zdarzyć się, jeśli Pacjent nie będzie słuchał osób z branży medycznej? Wystawianie ciała na słońce grozi na przykład hiperpigmentacją. Warto zatem zrobić wszystko, by do tej konkretnej sytuacji nie dopuścić. Co jeszcze jest istotne? Na pewno taka sprawa, by po karencji i tak stosować dobrej jakości filtry. Po to, by konkretne miejsca na skórze były właściwie zabezpieczone przed działaniem słońca.
Jakie są inne zalecenia?
Tak naprawdę wszystko zależy od danego Pacjenta i rodzaju zabiegu. Niemniej jednak pewne zalecenia się powtarzają. Chodzi między innymi o to, że kończyna powinna być dokładnie zabandażowana przy pomocy opaski elastycznej. Ewentualnie nakłada się na nią pończochę uciskową. Jak długo się nosi zaś takie właśnie dodatkowe elementy? Minimum przez trzy tygodnie do dokonanym zabiegu. Dzięki temu można bowiem liczyć na znacznie lepsze rezultaty, co zaś dla każdego powinno mieć spore znaczenie na tym polu, prawda? Istotne jest to, by nie leżeć cały dzień. Warto chociaż przez pół godziny spacerować, by przyzwyczajać się do efektów po dokonanym zabiegu. Ważny jest aktywny tryb życia. Czego jeszcze powinno się unikać? Na pewno chodzi o długotrwałe przebywanie w jednej i tej samej pozycji (stojącej albo siedzącej).
Czy mogą wystąpić skutki uboczne?
Każdy zabieg jest obarczony takim właśnie ryzykiem. Nie inaczej jest uwzględniając skleroterapię. Nie da się jednak ukryć, że w zdecydowanej większości przypadków wszystko odbywa się szybko, precyzyjnie oraz bezpiecznie. Warto być jednak świadomym tego, jakie ewentualnie skutki uboczne mogą występować. Jest to już wspomniana przez nas hiperpigmentacja. Można się przed tym uchronić. Pamiętaj zatem o tym, by przez minimum kilka tygodni (albo miesięcy – w zależności od ustaleń z lekarzami) unikać opalania. Po określonym okresie musisz zaś stosować specjalne kremy z filtrami. Co jeszcze może wystąpić? To także podbiegnięcia krwawe, czyli siniaki. Na szczęście ustępują one bez dodatkowej ingerencji ze strony lekarza oraz tak samo Pacjenta. Tym tematem nie trzeba się zatem w ogóle przejmować. Bardzo rzadko może wystąpić wstrząs anafilaktyczny. Czasami po zabiegu Pacjenci narzekają na bóle głowy itp. Na szczęście zazwyczaj skutki uboczne nie mają miejsca.